Gotowanie – niby podstawowa czynność, którą każdy/każda z nas wykonuje dzień po dniu, a jednak nie każdy potrafi sobie z nią poradzić. Czym tak naprawdę jest gotowanie? Co tak naprawdę „gotowanie” dla każdego z nas znaczy?
Dla części jest to po prostu „zjem coś i nie będę głodna”. Dla części to walka, której celem jest nakarmienie kilku osób. Dla innych zaś to moment w ciągu dnia, który pozwala się odprężyć, odstresować i skupić na czymś, co najbardziej lubimy – wybieranie się w podroż kulinarną.
Jak dobrze wiemy – nikt z nas nie urodził się w kuchni. Niektórzy posiadają taką niesamowitą zdolność, że obojętnie co robią..zawsze to wychodzi. Po prostu niesamowita nadludzka moc. Niektórzy muszą nauczyć się gotować, poznać smaki, sprawdzić co lubią i popełnić kilka kuchennych faux pas, bo przecież „uczymy się na błędach”.
Większość z nas popełniła kuchenne faux pas nie raz i nie dwa. Jeszcze kilka lat temu myślałam, że w piekarniku będę trzymać swetry, a w lodówce dania w pudełkach. Bah.. dopadło mnie – postanowiłam zaprzyjaźnić się z kuchnią. Aktualnie uważam, że w piekarniku nie będę trzymać rzeczy, natomiast zamiast ogromnego salonu wolę mieć ogromną wyspę w kuchni.
Jeśli tutaj trafiłaś/trafiłeś oznacza to, że chcesz nauczyć się gotować! I mogę tylko powiedzieć : TO JEST DOBRE MIEJSCE.
Raz w tygodniu będę Was prowadzić przez naukę gotowania krok po kroku. Zaczniemy od podstaw, które stopniowo doprowadzą nas do szczytu. Dzisiaj zapoznam Was z podstawami, o których zawsze powinniśmy pamietać. W kolejnych wpisach będę Was uczyć przygotowywać najprostsze potrawy i składniki – krok po kroku.
1. Wagi i miary
Każdy chociaż raz w życiu miał problem z odgadnięciem ile g to jedna szklanka, ile łyżka, łyżeczka..dużo tego ile (??). Eh.. Poniżej odpowiadam na Wasze wszystkie wątpliwości i umieszczam wszystko w jednym miejscu.
1 łyżeczka = 5 ml
1 łyżka = 15 ml
1 szklanka = 250 ml
1 kubek = 300 ml
1 szklanka = 170 g mąki pszennej / 220 g cukru kryształowego / 170 g cukru pudru / 250 g wody lub mleka
1 łyżka = 10 g mąki pszennej / 13 g cukru kryształowego / 12 g cukru pudru / 15 wody lub mleka
1 łyżeczka = 3 g mąki pszennej / 5 g cukru kryształowego / 4 g cukru pudru / 5 g wody lub mleka
2. Przepisy
ISTOTNE jest to, aby przed każdym przystąpieniem do gotowania sprawdzić przepis do końca. Przeczytaj cały przepis uważanie, sprawdź każdy krok i upewnij się co umieszczono na liście składników.
Jest to podstawowy błąd, który popełniają kucharze amatorzy. Nie pozwól, aby niepełna lista składników lub pewien błąd techniczny napotkany po drodze zniechęcił Ciebie do pracy.
Ile razy spotkał Ciebie błąd nowicjusza.. i zamiast kostki masła miałaś/eś tylko pół kostki? Oj, jedna tabliczka czekolady..a powinny być dwie. Ciasto, które przygotowujesz na wieczorne spotkanie..po drodze okazało się, że powinno całą noc leżakować w lodówce? Nie martw się, to spotyka naprawdę każdego. Dlatego zapamiętaj tą radę raz na zawsze – sprawdzaj składniki i czytaj przepisy.
3. Ambicje
Nie porywaj się z motyką na słońce. Zacznij powoli. Nie musisz od razu gotować niczym Gordon Ramsay, ale możesz zamienić na początku kanapki z masłem na kanapkę z domową, pyszną pastą warzywną. Co lepsze – przygotowaną przez Ciebie.
Pisząc to przychodzi mi na myśl moja walka z makaronikami. Raz wychodzą mi perfekcyjnie, mogłabym je sprzedawać w najlepszych cukierniach. Raz wychodzi mi placek ze zlanych makaroników. Każdy popełnia błędy. Każdy czasami ma gorszy dzień. Każdy ma prawo zagadać się z psem i przypalić ciasto. KAŻDY. Nie poddawaj się „bo raz nie wyszło”, próbuj i ciesz się swoja drogą do perfekcji.
4. Waga kuchenna
Warto posiadać wagę kuchenną. Waga pozwala idealnie odmierzać składniki, które potrzebujmy do wykonania naszego dania.
O ile gulasz przygotujesz łatwo bo potrzebujesz jednej marchewki, jednej papryki, jednej cebuli – do tylu policzmy. O tyle ciasto, które musi mieć 160 g mąki, 150g cukru, 15 g drożdży – będzie już dla nas dużym wyzwaniem. Nie wszystko można wrzucić „na oko”, nie wszystko można też wrzucić do worka pod hasłem „a jakoś to wyjdzie”.
Kup wagę, nie jest to droga inwestycja. Wystarczy taka za 20 zł.
5. Miłość
Tajemniczym składnikiem każdego dania jest miłość. Nie mówię tu o miłości do siebie, czy też do kogoś konkretnego. Mówię tu o miłości do gotowania.
Nie musi to być miłość od pierwszego wejrzenia. Takie zdarzają się naprawdę niezbyt często. Mówię tu o miłości, która potrzebuje czasu.
Nie zmuszaj się do gotowania. Nie stawiaj sobie nierealnych celów. Jeśli miałaś/eś przygotować spaghetti, a kompletnie nie masz na to ochoty – możesz sobie spokojnie odpuścić i zadzwonić do ulubionej restauracji, aby dostarczyli Ci spaghetti do domu.
Fajnie ugotować coś samemu. Fajniej jest gotować dla kogoś. Natomiast najfajniej jest gotować wtedy, kiedy chce się gotować.
Jeśli będziesz zmuszać się do czegokolwiek – marna szansa, że będziesz szczęśliwa/y. Zacznij w momencie, w którym stwierdzisz, że to już najwyższa pora, aby pokazać sobie, że chcę, że potrafię i mogę.
Będziecie z siebie dumni. Obiecuję.
Wstaw koniecznie zdjęcie Twoich pyszności na Instagrama używając hasztag #waffelsandchips. Możesz także śledzić mnie na Instagramie Shethinksthatsheknows oraz na Facebooku Waffels&Chips , aby być zawsze na bieżąco! Całusy!
Wasza, Klaudia
Dodaj komentarz