Chyba nikomu nie muszę przedstawiać makaroników, prawda? To słodkie ciasteczko zawładnęło całym światem i nie planuje nigdzie znikać. I bardzo dobrze! Takie desery są wiele warte!
Skąd wywodzą się makaroniki? Większość osób odpowie, że z Francji. Ano właśnie tutaj trzeba coś dopowiedzieć – makaroniki wywodzą się z Francji oraz Włoch! Bardzo ciężko określić państwo, które wymyśliło ten przepis. Zatem uznaje się, że oba kraje są ich wynalazcami.
Makaroniki włoskie oczywiście różnią się od makaroników francuskich. Chociażby ze względu na sam sposób przygotowania.
Ma przygotujemy makaroniki „po francusku”.
Makaroniki przyrządza się głównie z białek jaj, mąki migdałowej oraz cukru pudru. Są to podstawowe składniki. Makaroniki można urozmaicać na wiele sposobów. Ważne, żeby wszystko do siebie pasowało.
My postanowiliśmy przyrządzić dzisiaj makaroniki czekoladowe z wkładem z czekoladowego ganache. Ojeny, jakie to jest dobre! Czekolada z czekoladą, która jest wypchana czekoladą = bajka!
Zanim przystąpimy do przygotowywania, musimy zapamiętać kilka rad! Mianowicie :
– Białka należy umieścić w misce i przechowywać przez conajmniej 30 minut przed przygotowywaniem w temperaturze pokojowej.
– Możemy używać mąki migdałowej lub zmielonych migdałów. Mąkę lub migdały będziemy i tak dodatkowo mielić, aby uzyskać jak najbardziej kruchą konsystencję makaroników. Można pominąć etap dodatkowego mielenia, jednak makaroniki będą wtedy twardsze.
– Zmielone składniki suche muszą być przesiane przez sitko, aby wyeliminować twarde fragmenty, których nie udało się zmielić.
– Podczas mieszania suchych oraz mokrych składników powinniśmy dojść do momentu, w którym jednym pociągnięciem szpatułki będziemy w stanie utworzyć cyferkę 8. Video instrukcję krok po kroku znajdziecie na moim instagramie.
– Masę wylewamy na papier do pieczenia przy pomocy rękawa cukierniczego z okrągłą tylką. Aby ułatwić nakładanie równych makaroników na papier do pieczenia : polecam odrysować małe kółka przy pomocy ołówka w odstępach około 3 cm.
– Makaroniki przed włożeniem do piekarnika muszą „leżakować” w temperaturze pokojowej przez około 30-60 minut. Makaroniki podczas leżakowania powinny przestać być lepkie. Nie powinny zostawiać śladu na palcach.
– Makaroniki po upieczeniu najlepiej przechowywać w lodówce do dnia następnego. Potrzebują 24 h leżakowania, aby smaki mogły się ze sobą połączyć.
– Gotowe makaroniki można przechowywać w lodówce do 7 dni.
Skoro znamy podstawy zabieramy się do pracy!
Czego potrzebujemy?
Z podanych składników przygotujemy około 25 makaroników.
Makaroniki :
- 210 g cukru pudru
- 50 g drobnego cukru
- 100 g mąki migdałowej
- 3 białka jajek
- szczypta soli
- 3 łyżki kakao
Ganache czekoladowe :
- 120 ml śmietany kremówki
- 120 g gorzkiej czekolady dobrej jakości
- 20 g masła
Do dzieła!
Makaroniki :
Mąkę migdałową oraz cukier puder łączymy ze sobą i mielimy. Możemy mielić przy pomocy food procesora lub miksera.
Nad dużą miską umieszczamy sitko. Przez sitko przesiewamy nasze zmielone suche składniki. W sitku powinny pozostać grudki, których nie udało się zmielić. Wyrzucamy je.
Do miski z suchymi składnikami przesiewamy w ten sam sposób kakao.
W osobnej misce ubijamy białka jajek oraz szczyptę soli. Gdy zacznie pojawiać się piana dodajemy drobny cukier w dwóch częściach. Ubita piana powinna być sztywna (powinniśmy móc umieścić odwróconą miskę z pianą nad głową, piana nie powinna się ruszyć).
Do piany w dwóch częściach dodajemy suche składniki. Masę mieszamy szpatułką. Masa powinna być na tyle lepka, abyśmy za pomocą jednego ruchu mogli utworzyć cyferkę 8. (patrz story Instagram)
Masę przekładamy do rękawa cukierniczego (okrągła tylka cukiernicza).
Na papierze do pieczenia odrysowujemy za pomocą ołówka małe kółeczka. W kółeczkach za pomocą rękawa cukierniczego wylewamy makaroniki.
Gdy skończymy wylewać makaroniki – uderzamy blachą o blat lub podłogę, aby „rozpłaszczyć” i wyrównać nasze makaroniki.
Blachy z makaronikami odkładamy na 30-60 minut.
Po tym czasie makaroniki powinny przestać być lepkie. Powinniśmy móc je delikatnie dotknąć palcem.
Piekarnik nagrzewamy do 150 stopni, funkcja góra – dół.
Do nagrzanego piekarnika wkładamy makaroniki i pieczemy przez 15 minut.
Gotowe makaroniki wyciągamy z piekarnika. Początkowo studzimy na blasze do pieczenia. Następnie delikatnie ściągamy je z blachy i umieszczamy na kratce do studzenia.
Ganache czekoladowy :
Śmietanę kremówkę umieszczamy w rondelku i podgrzewamy, aby była ciepła ale nie gorąca.
Ciepłą śmietanę wylewamy na umieszczoną w misce czekoladę. Mieszamy do momentu, aż czekolada się roztopi. Do połączonych składników dodajemy masło, mieszamy.
Genche studzimy początkowo w temperaturze pokojowej, następnie w lodówce.
Gdy ganache zacznie gęstnieć (po około 15 minutach w lodówce) przekładamy go do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką.
Składanie :
- Makaroniki dopasowujemy do siebie rozmiarem. Oczywiście super by było jakby wszystkie były równe. Niestety nie jesteśmy we wszystkim idealni i trafią się nam większe i mniejsze. Zatem dobierzcie do siebie w pary w miarę równe makaroniki.
- Na płaskiej (dolnej) części makaronika wylewamy ganache.
- Makaronik zamykamy jego drugą połówką.
- Złożone makaroniki wkładamy do lodówki na 24 h.
Pokochacie je !
Wstaw koniecznie zdjęcie Twoich pyszności na Instagrama używając hasztag #waffelsandchips. Możesz także śledzić mnie na Instagramie https://www.instagram.com/shethinksthatsheknows/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/WaffelsChips-112397450489276/ aby być zawsze na bieżąco! Całusy!
Wasza, Klaudia
Dodaj komentarz