Czym byłyby Święta bez pierniczków? No właśnie! Jako dziecko mama robiła pierniki i na tym się kończyło. Jako dorosła JA postanowiłam, że pieczenie tych pysznych pierników i ich strojenie z najbliższymi będzie naszą tradycją.
Znam smak tych tradycyjnych polskich pierników, ale nigdy ich nie robiłam. Spokojnie, w przyszłym roku wymyślimy jakiś pyszny przepis! Jednak od zawsze znam smak tych pysznych korzenno – imbirowych pierniczków, które z każdym dniem i każdym gryzem są coraz pyszniejsze.
Pierniczki te są przepyszne, cieniutkie, kruche, mają idealną kompozycję przypraw i idealnie nadają się do dekorowania!
Gdy je zrobiłam – okazało się, że tak właśnie smakują pierniki z IKEA. Niestety nie miałam okazji ich nigdy skosztować, jednak najwyższa pora się skusić. Przecież muszę porównać ich smak z moimi wypiekami.
W zależności jakich foremek do wycinania pierników będziecie używać : wyjdzie Wam około 50-80 pierników.
Z czego je przygotujemy?
- 150 g miodu lub syropu klonowego
- 100 g cukru pudru
- 110 g masła
- 380 g mąki
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/4 łyżeczki zmielonych goździków
- 1 łyżeczka cynamonu
- 3 łyżeczki przyprawy do piernika
- 1,5 łyżeczki zmielonego imbiru
- 1 jajko
Lukier królewski :
- 2 białka jaj
- 330 g cukru pudru
- barwniki
Zaczynamy!
W rondelku umieszczamy miód, cukier puder oraz masło. Podgrzewamy na małym ogniu do momentu rozpuszczenia się składników. Rondelek odkładamy na bok do przestudzenia się masy.
W misce mieszamy mąkę oraz wszystkie przyprawy. Dodajemy jajko, przelewamy letnią masę i zaczynamy wyrabiać ciasto.
Ciasto po wyrobieniu będzie dość klejące, ale spokojnie – takie ma być. Z ciasta formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 2 godziny.
Po tym czasie ciasto wyciągamy z lodówki, dzielimy na mniejsze kawałki i rozwałkowujemy na wysypanym mąką blacie. Im cieńsze pierniki, tym lepiej.
Wykrojone pierniki układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku, funkcja góra-dół przez 8 minut.
Po tym czasie pierniki wyciągamy z piekarnika. Zostawiamy na 5 minut do przestudzenia.
Pierniki stroimy lukrem królewskim.
Lukier królewski przygotowujemy z białek jaj oraz cukru pudru. W dużej misce umieszczamy przesiany cukier puder oraz białka jaj. Ubijamy za pomocą miksera. Masa będzie dość gęsta, ale nie powinna być za gęsta. Nie powinna spływać po nałożeniu na pierniki. Jeśli będzie zbyt gęsta – dodajemy białka jaj. Jeśli zbyt rzadka – przesiany cukier puder.
Przygotowany lukier możemy zabarwić używając barwników spożywczych. W miseczce umieszczamy dwie łyżki lukru i dodajemy odrobinę barwnika. Mieszamy. Tak czynimy z każdym kolorem, który chcemy otrzymać.
Lukier przelewamy do rękawów cukierniczych lub do woreczków strunowych z IKEA. Zawiązujemy woreczki i nacinamy małą dziurkę w rogu woreczka.
Zaczynamy dekorowanie pierników.
Et voilà! Gotowe!
Wstaw koniecznie zdjęcie Twoich pyszności na Instagrama używając hasztag #waffelsandchips. Możesz także śledzić mnie na Instagramie Shethinksthatsheknows oraz na Facebooku Waffels&Chips , aby być zawsze na bieżąco! Całusy!
To będą bardzo pyszne święta!
Wesołych Świąt!
Wasza, Klaudia
Dodaj komentarz